آموزشی

آموزش پیوند زدن و قلمه زدن کاکتوس ها

قلمه زدن کاکتوس – گونه‌های کاکتوس در میان ساده‌ترین گیاهان برای پیوندزنی قرار دارند، حتی اگر برای اولین بار اقدام به این کار کرده باشید. این فرایند در هر زمان از سال عمل می‌کند، اما قلمه‌های کاکتوس که در اواخر تابستان الی ابتدای پاییز کاشته می‌شوند، سریع‌تر ریشه دوانده و گیاهان سالم‌تری تولید می‌کنند. علی‌رغم سهولت فرایند ریشه‌زنی، قلمه‌های کاکتوس باید از پیش آماده شده و در خاک حاصلخیز کشت شوند تا پیش از ریشه دواندن دچار پوسیدگی نشوند. زمانی که کاکتوس کاشته شد، اکثر قلمه‌های کاکتوس طی ۴ الی ۶ هفته ریشه می‌زنند و یک ماه بعد نیز مهیای تعویض گلدان خواهند بود.آموزشی که در سایت بذرکو قرار دادیم طبق یک مقاله جالب خارجی ترجمه کرده ایم وامیدواریم همانند مقاله های دیگر مورد پسند شما قرار گیرد.

کاکتوس | گلدون سبز

کاکتوس | گلدون سبز

قلمه زدن کاکتوس یا پیوند کاکتوس ها:

کاکتوس را در اواخر تابستان الی ابتدای پاییز پیوند بزنید، زمانی که دمای شب بالای ۱۵ درجه بوده و دمای روز نیز بین ۲۳ الی ۲۹ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد. از پیوندزنی قلمه‌های کاکتوس در حرارت کامل تابستان اجتناب کنید، زیرا آبشان به سرعت خشک شده و فرایند ریشه‌دوانی کند می‌شود.

چاقوی دندانه‌دار را با استفاده از محلول پاک‌کننده‌ای که متشکل از ۱۰ درصد سفیدکننده و ۹۰ درصد آب است، ضدعفونی کنید. تیغه را شسته و کاملاً خشک کنید. پیش از برداشت قلمه‌ی کاکتوس، به تیغه اجازه دهید که در جریان هوا خشک شود.

اگر کاکتوستان ستونی است، یک قلمه‌ی ۸ الی ۱۳ سانتی‌متری را از آن برداشت کنید. اگر کاکتوستان از نوع پره‌ای است، یک پره‌ی کامل آن را بردارید. اگر هم از نوع خمره‌ای است، یکی از شاخه‌های کوچک آن مناسب می‌باشد. با استفاده از چاقوی دندانه‌دار ضدعفونی‌شده یک برش با زاویه‌ی ۴۵ درجه ایجاد کنید.

قلمه را به مدت ۱۰ الی ۱۵ روز، در یک مکان خشک، خنک و تحت نور شدید اما غیرمستقیم آفتاب نگه‌داری نمایید. انتهای صدمه‌دیده‌ی قلمه را به صورت دوره‌ای بررسی کنید تا ببینید که در حال ترمیم است یا خیر. ترمیم به گونه‌ای است که بریدگی‌ها صاف شده و رنگ متمایل به سفیدی روی آن‌ها ظاهر می‌شود. قلمه را پس از ترمیم شدن بکارید.

یک گلدان با قطر ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر را با مخلوط حاوی ۵۰ درصد پرلیت و ۵۰ درصد تورب یا الیاف نارگیل پر کنید. مخلوط را فشار دهید تا هرگونه حفره‌ی هوا در آن از بین برود. حفره‌ای با عمق کافی در مخلوط ایجاد کنید تا بتواند یک‌سوم الی نیمی از قلمه را در خود جای دهد.

انتهای ترمیم‌شده را با استفاده از پودر ریشه‌زنی موجود در بازار آغشته کنید. می‌توانید از پنبه برای اعمال پودر روی قلمه استفاده کنید یا اینکه قلمه را مستقیماً در پودر فرو کرده و سپس روی آن ضربه بزنید تا پودرهای اضافی بریزند.

قلمه‌ی کاکتوس را داخل سوراخ مخلوط پرلیت و الیاف نارگیل بگذارید. پایه‌‎ی آن را پر کنید. آن را فشار دهید تا سفت شود و قلمه را نگاه دارد. مخلوط خاک مخصوص رشد گیاه را اضافه کنید تا در صورت نیاز، گلدانتان کاملاً پر شود.

قلمه‌ی کاشته‌شده را در محیط بیرون بگذارید تا نور کامل و فیلترشده و البته دمای بالاتر از ۱۵ درجه‌ی سانتی‌گراد را دریافت کند. در صورتی که قلمه در مناطق ساحلی زده می‌شود، آن را در برابر اسپری نمک دریا یا بادهای شدید در امان بدارید.

5 روز پس از کاشت، به کاکتوس آب بدهید. آب را در قسمت پایه اسپری کنید، تا زمانی که مخلوط پرلیت و الیاف نارگیل تا ۵ سانتی‌متر زیر سطح مرطوب شوند. منتظر بمانید تا مخلوط کاملاً خشک شود و سپس آب بیشتر را اضافه کنید.

چهار هفته پس از کاشت قلمه‌ی کاکتوس بررسی کنید که آیا ریشه‌ها شکل گرفته‌اند. دستکش باغبانی پوشیده یا از انبر برای نگه‌داشتن پایه‌ی قلمه بهره بگیرید. آن را به آرامی بلند کرده و اگر مقاومتی در راستای حرکت مشاهده کردید، بدانید که ریشه‌ها شکل گرفته‌اند.

درباره نویسنده

میثم

یک برنامه نویس علاقه مند به پرورش گل و گیاه های آپارتمانی. به خاطر علاقه ای که به گل و گیاه دارم، دائم مشغول تحقیق و مطالعه راجع به گل ها و گیاهان زینتی و آپارتمانی هستم، از این رو تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم در این زمینه رو با شما به اشتراک بزارم.

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

20 − 2 =

مطالب پیشنهادی

گلدون سبز

گلدون سبز رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. مطالب این وب سایت به محض انتشار در این شبکه ها منتشر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی