گل دار

نگهداری و پرورش بگونیا عروس

شناسنامه بگونیا عروس

نام انگلیسینام انگلیسی :Wax Begonia
نام علمینام علمی :Begonia Semperflorens
نام فارسینام فارسی : بگونیا عروس
خانوادهخانواده: Begoniacea

معرفی بگونیا عروس

بگونیا دارای بیش از ۲۰۰۰ گونه است نام علمی Begonia از گیاهان چند ساله است همیشه سبز علفی و گیاهان خزان کننده است که برای برگها و گلهای زیبایشان پرورش داده میشود .
گونه های مختلف بگونیا از گیاهانی به طول چند سانتی متر تا گونه هایی به طول ۳متر تشکیل یافته است.
بعضی از گونه های این گیاه به صورت بالارونده است بگونیا گیاهی است تک پایه گلهای نر و ماده بر روی یک گیاه قرار دارد گلهای نر معمولا زیباتر هستند و گلهای ماده را با تخمدان بالشدار میتوان از جنس نر به اسانی تشخیص داد .
گیاه شناسان بگونیا ها را به سه گروه عمده غده دار ، ریزوم دار ، ریشه افشان تقسیم می کنند.
بگونیا های ریزوم دار که ساقه های گوشتی زیر زمینی به وجود می اورند و با همین ساقه ها تکثیر میشوند مثل بگونیا رکس
بگونیا های غده دار ریشه های ضخیم دارند که برای تکثیر به کار میرود بگونیاهایی که برگهای درشت دارند در این گروه قرار میگیرند .

نور: همچون بقیه گلهای زینتی نیاز به نور فراوان است، بهترین مکانها برای نگهداری: پاسیو پر نور، پشت پنجره جنوبی، راه پله، و هرجای نورانی دیگر. برای گلدهی نیاز به نور کافی دارد.

دما:   حداقل درجه حرارت برای این گیاه ۱۵ درجه است. اختلاف دما در طول روز باعث رشد بهتر و گلدهی این گیاه می شود. در زمستان از سرمازدگی محافظت شود

آبیاری:   اجازه دهید خاک سطح گلدان در زمان بین دو آبیاری کاملا خشک شود و سپس ابیاری نمایید،.زهکش گلدان را مرتبا بازدید کنید. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی و زرد شدن ساقه می شود.

رطوبت:  بگونیا عروس نیاز به رطوبت فراوان دارد، برای تامین رطوبت میتوانید سینی گلدان را با سنگریزه و آب پرکنید و گلدان را روی آن قرار دهید. یا زمین اطراف گلدان را مرتب غبار پاشی و خیس کنید.

تغذیه: برای گلدهی نیاز به دو هفته یکبار کوددهی دارد.

خاک مناسب:  ترکیب کوکوپیت و پیت ماس و پرلیت نسبت برابر. یا خاک کمپوست یا ترکیب خاکبرگ و پیت ماس.

تعویض گلدان :زمان مناسب برای تعویض گلدان معمولا وقتی است که حجم گیاه از فضای گلدان بیشتر شده و یا ریشه های گیاه از کف گلدان بیرون زده.

هرس: گلهای خشک شده ،برگهای زرد و خشک و مرده ،شاخه های سیاه شده رو از گیاه جدا کنید و دور بریزید برای رشد بیشتر میتوانید سر شاخه ها را نیز کوتاه کنید.

تکثیر: از طریق بذر، قلمه زنی و کاشت در خاک

تکثیر بگونیا عروس

بهترین روش تکثیر از طریق قلمه زنی است، البته از طریق بذر هم امکانش هست اما هم زمان بر است و هم بذر اولیه مناسب به راحتی یافت نمیشود. در فصل بهار شاخه هایی که گل ندارد را بطول ۱۰ سانتی متر با حداقل دو گره و برگ بصورت اریب بریده و در خاک، یا ماسه یا پرلیت و کوکوپیت و در نیم سایه گرم قرار دهید تا رشد کند،دقت کنید قلمه نباید در خاک سنگین قرار بگیرد زیرا احتمال از بین رفتن آن بالا است. البته  میتوانید ساقه بریده شده را در اب قرار دهید تا ریشه بزند، سپس در گلدان بکارید.

 

بیماری و درمان بگونیا عروس

بگونیا می توان گل محبوب آپارتمان شما باشد و چون به طول روز حساس نیست می تواند در تمام طول سال گل بدهد ، اما برای این که ارتباط بهتری با آن برقرار کنید باید به نکاتی دقت کنید. گاهی در این گل ، برگ ها به یک باره شروع به ریزش می کنند ، علت اصلی آن کمبود میزان کافی مواد غذایی است. پس کمی کود دهی به بهبود اوضاع کمک می کند. اگر مشاهده کردید برگ ها لوله شده و حاشیه آن ها چروکیده شده است ، گیاه تان تشنه است. گاهی روی برگ ها لکه های پودر سفید رنگی دیده می شود که سفیدک پودری است و بهترین کار این است که روی برگ های درگیر بیماری را با کمی کف مایع ظرف شویی آغشته کنید و اجازه دهید مدتی در همین حال بماند. بعد با یک دستمال کاغذی برگ را خشک کنید و در این حالت بهتر است گیاه تان را به محلی با هوای خشک و اکسیژن بیش تری منتقل کنید. اگر زیر برگ ها اثراتی از تارهای عنکبوتی می بینند و برگ های جدید کم رنگ تر هستند ، گیاه تان با مشکل کنه مواجه شده که قبل از اقدام به سم پاشی بهتر است ببنید می توانید اثرات آن را با کمک یک دستمال آغشته به مایع ظرف شویی پاک کنید. اگر برگ ها ریزش پیدا کرد و ریشه ها سیاه رنگ شد ، علت اصلی بیماری قارچی است. اغلب چاره ای برای نجات گلدان در این حالت وجود ندارد اما به عنوان پیش گیری دقت کنید که آبیاری بیش از حد و هوای سرد به طور هم زمان می تواند این حالت را به وجود بیاورد.

نکته ها:

بگونیا محصول جنگل های مرطوب و گرم است: وقتی این را می دانیم خیلی راحت تر می توانیم به ریزه کاری های پرورش آن پی ببریم ،‌برگ های سبز چروکیده ، با حاشیه های نقره ای مشخص در این گیاه داد می زند که باید گیاه رطوبت پسندی باشد. پس به عنوان یگ گل آپارتمانی ، فضای گلخانه را ترجیح می دهد. شاید برای شما هم تشخیص بگونیا از باقی گل ها چندان آسان نباشد ، اما یک مشخصه اصلی برای تشخیص بگونیا این است که بر خلاف بسیاری از گیاهان ، برگ بگونیا را اگر از خط وسطش تا کنیم و دو قسمت را روی هم قرار دهیم ، متوجه می شویم دو قسمت برگ متقارن نیستند این درست برخلاف اکثر گل و گیاهان است که اغلب دو قسمت برگ شان متقارن است

بگونیا عروس
سبد بگونیا عروس

باغی شیشه ای از بگونیا: برای ساختن تراریوم ( باغ شیشه ای ) از بگونیا ،‌ این مراحل را انجام دهید : ابتدا کف بلور شیشه ای را که انتخاب کرده اید کمی سنگ ریزه بریزید. این کار به زهکش تراریوم کمک می کند. لایه بعدی می تواند تکه ای از یک جوراب پلاستیکی مشکی زنانه باشد که مثل یک صافی عمل می کند. روی جوراب یک لایه نازک پودر زغال بریزید تا بوی نم موجود در تراریوم را بگیرد. پس از آن مخلوطی از خاک باغچه و ماسه کمی درشت بریزید. این خاک برای کاشتن گل ها آماده است. آبیاری تراریوم باید حدود ۱۰ تا ۱۵ روز یک بار باشد که میزان آن ها هم باید خیلی کم در نظر بگیرید.

رطوبت زیادی لازم دارد: از انواع معروف بگونیا ، بگونیای برگی ( رکس ) است که برگ های قلبی شکل با حاشیه های سفید ، سبز ، نقره ای ، خاکستری و سیاه دارد.

بگونیاهای برگی رطوبت بالایی می خواهند. این گل تقریباً هر روز باید آبیاری شود ضمن این که باید دقت کرد حتما خاک گلدان قبل از آبیاری تا حدودی خشک شده باشد و کاملاً حس شود که گلدان به آبیاری نیاز دارد. هر دو هفته یک بار هم استفاده از کود مایع تقویتی توصیه می شود. گفتیم بگونیا رطوبت زیادی برای رشد لازم دارد اما اصلاً از اسپری شدن آب روی برگ ها و گل هایش لذت نمی برد چون در این صورت دقیقاً محیط مناسبی برای رشد و تکثیر سفیدک های پودری که دشمن شماره یک برگه ها هستند فراهم می شود. برای تأمین رطوبت در آپارتمان ، پیشنهاد می شود یک سینی را پر از آب کنید و داخل آن سنگریزه های تزئینی بریزید و گلدان های بگونیا را داخل سینی قرار دهید. به این ترتیب تا حدودی رطوبت مورد نیاز آن را تأمین کنید.

بونسای بگونیا عروس
بونسای بگونیا عروس

 

درباره نویسنده

میثم

یک برنامه نویس علاقه مند به پرورش گل و گیاه های آپارتمانی. به خاطر علاقه ای که به گل و گیاه دارم، دائم مشغول تحقیق و مطالعه راجع به گل ها و گیاهان زینتی و آپارتمانی هستم، از این رو تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم در این زمینه رو با شما به اشتراک بزارم.

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

گلدون سبز

گلدون سبز رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. مطالب این وب سایت به محض انتشار در این شبکه ها منتشر خواهد شد.