گل دار گلهای آپارتمانی

پرورش و نگهداری بنت قنسول | بنت القنسول

بنت قنسول

poinsettiaنام انگلیسی :poinsettia
نام علمینام علمی :euphorbia pulcherrima
نام فارسینام فارسی : بنت قنسول
خانوادهخانواده:Euphorbiaceae

معرفی گل بنت قنسول

گیاهی از تیره افوربیاسه و بومی مکزیک است. این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده. این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش پرورش داده می شود .در نیم کره ی شمالی به عنوان گل مرسوم کریسمس مورد استفاده قرار میگیرد، و گل آذین ان سیاتیوم و براکت های آن بزرگ و رنگین بوده و روزکوتاه میباشد.در بنت القنسول آن چه بیشتر جلب توجه میکند و ما به عنوان گل میبینیم، در واقع براکت ها هستند در این گیاه گل زودتر از براکت ها بوجود می آید و بایستی شرایط روز کوتاهی تا زمان ظهور گرده ها روی سیاتیوم فراهم باشد. وگرنه اگر بعد از گل آغازی و قبل از باز شدن گل،گیاه تحت شرایط روزبلند قرارگیرد، براکته ها نارس و سبز رنگ خواهند بود. گل بنت قنسول یا پوانزتیا دارای شیره ای سمی میباشد. که بایستی در زمان بریدن ساقه و یا چیدن گل آن دقت شود که دست خراش نداشته باشد و یا اینکه دست آلوده به شیره گیاه را به چشم و دهان نزنند که بسیار خطرناک است و باین منظور بهتر است برای جلوگیری از خروج شیره گیاه محل بریدگی ساقه بریده شده را در آب گرم ۴٠ درجه قرار دهند تا خروج و تراوش شیره گیاه قطع شود.

نور: این گیاه نور کامل می خواهد بهترین پنجره ، پنجره شمالی می باشد از اشعه مستقیم خورشید محافظت شود.

دما: بهترین دما برای رشد و نمو باید بالای ۱۵ درجه باشد و دمای کمتر از آن موجب کندی رشد و نمو و کوچکی براکته ها میشود بین ۱۵ تا ۲۴ درجه مناسب است.بطور کل این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود.

آبیاری: ۲ تا ۳ بار در هفته بسته به دمای اتاق و یا هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید زهکشی خاک را بازدید کنید.

رطوبت: پر کردن زیر گلدانی بهترین روش رطوبت دهی میباشد باغ شیشه ای توصیه میکند که هرگز روی برگها آب نریزید!

تغذیه: هنگام گلدهی گیاه را با کود کامل ماهی یکبار تغذیه کنید همچنین این گیاه به کمبود نیتروژن حساس است و کمبود آن باعث ریزش برگ می شود!

خاک مناسب : مخلوطی از خاک باغچه و خاک پیت برای گیاه مناسب است.

تعویض گلدان : اگه ریشه ی گل از زیرش زده باشه بیرون باید گلدونش عوض بشه !

تمیز نمودن برگها : پس از پایان گلدهی در اردیبهشت برای تحریک جوانه زنی شاخه ها را تا ۱۵ سانتی متر هرس کنید.هرس دیگر،سبُک تر،در اواخر تابستان،به گل دهی کمک خواهد کرد.شیره ی شیر مانندش سخت تند است،لذا باید دستکش بپوشید و مواظب چشمانتان باشید.

تکثیر گل بنت قنسول

از طریق کاشت قلمه های نُک شاخه ها که در فصل رشد گرفته می شود می توان تکثیرش کرد،اما آسان ترین روش تکثیر آن است که قلمه های سخت و خشبی را بعد از هرس درپاییز در گلدان بکارید.


بیماری و درمان گل بنت قنسول

برگها درحالی که سبز است میریزد: بخاطر خیس شدن برگها هنگام آبیاری یا سردی هوا و تشنگی گیاه ویا کمبود ازت میباشد.البته در هنگام جابجایی از گلخلنه به منزل باید اجازه آداپته شدن به گیاه را داد!

گلدهی به تاخیر افتاده: کاهش درجه حرارت در پاییز موجب به تاخیر افتادن گل دهی میشود

شاخه ها بلند شده و برگ ها زردمیشود و میریزد : دلایل گوناگونی دارد ولی عمده آن نحوه قلمه زدن آن است هرچه قلمه ضخیم تر باشد گلها درشت تر وبهتر است قلمه ها در صبح زود گرفته شوند

رشد رویشی بیش از حد است : به دلیل گرفتن قلمه ها در بهار وتابستان است همچنین ممکن است به خاطر استفاده از کود شکری یا ازت زیاد باشد!

حاشیه برگها سوخته است : در اثر کمبود کلسیم میباشد

برگهای پایین زرد میشود: به دلیل آبیاری زیاد میباشد.این گیاه به کمبود ازت نیز حساس است ممکن است علت ریزش برگها کمبود ازت هم باشد!

براکته هابه سبز متمایل شده اند و دیگر قرمز نمی شوند : سبز شدن تدریجی براکته ها نشان دهنده ی پایان دوره گلدهی امسال می باشد و تا سال دیگر ویک دوره روز کوناهی دیگر باید صبر کرد!

برگ ها کوچک مانده و جوانه ها باز نمی شود: به دلیل کمبود مواد غذایی می باشد گیاه را ماهی یکبار خصوصا هنگام گلدهی با کود کامل تغذیه کنید!

شکل گل غیرعادی شده است : در این حالت جوانه های گل تشکیل شده و شروع به رشد و نمو می کنند و یکباره متوقف شده، شکل عادی گل از بین میرود و برعکس جوانه های زیرگل شروع به رشد می کنند. گیاهانی که این حالت در آنها دیده می شود باید در دمای ۱۵ شب کشت و کار شوند به علاوه باید تاریخ افزایش آنها تا آنجا که مقدور است به تأخیر افتد.

جوانه ی انتهایی میریزد : ریزش زود هنگام سیاتیوم در اثر کمبود کربو هیدرات ها برای نگهداری جوانه های گل اتفاق می افتد که ناشی از کمی نور، فاصله کم گیاهان، دمای بالای شبانه و تنش آبی می باشد.

 

درباره نویسنده

میثم

یک برنامه نویس علاقه مند به پرورش گل و گیاه های آپارتمانی. به خاطر علاقه ای که به گل و گیاه دارم، دائم مشغول تحقیق و مطالعه راجع به گل ها و گیاهان زینتی و آپارتمانی هستم، از این رو تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم در این زمینه رو با شما به اشتراک بزارم.

۶ دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

هشت + سه =

 • سلام من دو روز پیش یه گلدون بنت القنسول گرفتم داخل ساختمان تمام برگهاش لوله شد وبرگهای قرمزش هم پژمرده شدن لطفا راهنمایی کنید چکار کنم انقدر وضعش بد شد که فکر کردم بزارم توحیاط هوای بیرون شاید درستش کنه لطفا بگین چکار کنم

  • احتمالا تغییر ناگهانی دما باعث این اتفاق شده است . این گیاه نور کامل می خواهد بهترین پنجره ، پنجره شمالی می باشد از اشعه مستقیم خورشید محافظت شود و بهترین دما برای رشد و نمو باید بالای ۱۵ درجه باشد و دمای کمتر از آن موجب کندی رشد و و تغییر شکل برگها میشود بین ۱۵ تا ۲۴ درجه مناسب است.

 • سلام ، خسته نباشید
  من دو هفته است که این گیاه رو هدیه گرفتم ، پشت پنجره گذاشتم و هفته ای دو بار آب میدادم . اما برگهاش شروع به زرد شدن کرد و حشرات سفید رنگ ریزی مثل شته هم دیدم .
  جای گلداتن رو تغییر دادم و توی راهرو گذاشتم اما دو روز هست که تمام برگهاش حالت پژمرده دارن و رو به پایین خم شدن نمیدونم باید چیکارش کنم ….. لطفا راهنمایی بفرمائید .

  • از صحبت هاتون اینطور برداشت میشه که گیاهتون آفت زده. از آفت عکس بگیرید و به یکی از گلفروشیها مراجعه کنید تا آفت کش مناسب و بهتون معرفی کنه.

  • سلام. من یک ماه هست که این گلدان را هدیه گرفتم. پشت پنجره جنوبی ولی بدون اشعه مستقیم است ولی امروز دیدم روی برگهایش دانه های سفید و ریز مانند شته زده و بعضی برگها داره پژمرده میشه. میتونید راهنمایی کنید؟

 • سلام
  من حدود یک ماه هست که این گیاه رو خریدم
  حالش خیلی خوب بود ولی چند روزه که برگای پایین زرد میشن و میریزن
  بخاطر ابری بودن هوا نوری که میگیره هم کمتر شده
  لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

مطالب پیشنهادی

گلدون سبز

گلدون سبز رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. مطالب این وب سایت به محض انتشار در این شبکه ها منتشر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی