گل دار

پرورش و نگهداری حُسن یوسف

شناسنامه حُسن یوسف

نام انگلیسینام انگلیسی :painted nettle – coleus
نام علمینام علمی :solenostemon scutellarioides
نام فارسینام فارسی : حُسن یوسف
خانوادهخانواده: Labiateae

معرفی حُسن یوسف

حُسن یوسف در گروه گیاهان آپارتمانی برگ رنگی می‌باشد و داری ۱۵۰ گونه است. این گیاه بومی جاوا می‌باشد. ارتفاع آن به بیش از ۶۵ سانتی‌متر و گسترش آن نیز به بیش از ۲۵ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه گرچه دائمی است ولی هنگام فصول سرد اگر خارج از گلخانه یا آپارتمان نگهداری شود از بین خواهد رفت. برگهای زیبای آن به رنگ‌های مخلوط قرمز، سفید، سبز، زرد و قهوه‌ای دیده می‌شوند. گل‌ها در این گیاه کوچک و آبی‌رنگ می‌باشند. این گونه دارای واریته‌های بسیاری است که هر کدام دارای برگ‌هایی به رنگ‌ها یا مخلوطی از رنگ‌های مختلف می‌باشد.

نور:   این گیاه آفتابدوست است و تابش خورشید باعث تغییر رنگ برگ‌ها و زیبایی گیاه می‌شود.در تابستان باید از تابش مستقیم خودداری شود و نور فیلترشده به گل بتابد.

دما:   دمای بین ۲۵ الی ۳۵ درجه سانتیگراد مناسب است.

آبیاری:   با توجه به موقعیت هر ۴ تا ۶ روز آبدهی شود.

رطوبت:  رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد را می‌پسندد.

تغذیه: کود مورد نیاز حسن یوسف را می‌توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از فروردین تا مهرماه، مورد استفاده قرار داد.

خاک مناسب:   مخلوطی از خاک باغچه، خاکبرگ و ماسه، خاک مناسب رشد این گیاه است. خاک قلیایی احتیاج دارد.

تعویض گلدان : هر ۶ ماه ته گلدان را چک کنید که آیا ریشه ها بیرون زده یا خیر در بیرون زدن ریشه گلدان را تعویض کنید.حسن یوسف گیاهیست با رشد سریع و ۶۰ سانتی متر در سال.

هرس: برای این که فرم گیاه، بوته‌ای و زیبا شود، باید سرشاخه‌ها و گل‌ها را هنگام ظهور، پنسمان یا قطع کرد.

تکثیر: با کاشت بذر به صورت سطحی در هوای خنک ، یا گرفتن قلمه در بهار و تابستان.

تکثیر حسن یوسف

این گیاه با دو روش ازدیاد نباتی (قلمه زنی)و تکثیر جنسی (کاشت بذر)ازدیاد می‌یابد. در روش ازدیاد نباتی باید از اواسط تابستان تا اواخر پاییز،قلمه‌ها رااز قسمت انتهایی ساقه و به اندازه ۵ تا ۸ سانتیمتر، به آرامی جدا نمود، ساقه‌های نازک و گوشتی قلمه را فشار ندهید.

می‌توانید از پودر هورمون ریشه‌زایی استفاده کنید(روش و میزان مصرف روی بسته ذکر شده)سپس قلمه‌ها را در بستر حاوی ماسه قرار دهید. در دمای ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید. مراقب باشید که هرگز بستر قلمه خشک نشود.

تکثیر حسن یوسف
تکثیر حسن یوسف – کاشت قلمه در خاک
قلمه های حسن یوسف
قلمه های حسن یوسف

از تابش مستقیم خورشید به قلمه‌ها جلوگیری نمایید. زمانی که قلمه‌ها ریشه دار شدند آنها را بیرون آورده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت قرا دهید. باید دقت کنید که ریشه‌ها شکسته یا کنده نشود. در روش تکثیر جنسی(کاشتبذر) بذرها به صورت سطحی کشت می شوند. همچنین بهتر است بذرها در پیت ماس کاشته شوند. جوانه زنی بذرها معمولا ۵ تا ۷ روز بعد از کشت، آغاز می شود و بعد از ۴ برگی شدن گیاهچه ها به سینی نشاء منتقل می شوند و بعد از حدود ۲۰ روز به گلدان یا محیط اصلی منقل می کنند.

تکثیر حسن یوسف
تکثیر حسن یوسف – ریشه زنی در آب

بیماری و درمان حسن یوسف

در صورتی که مشاهده کردید برگهای گیاه می ریزند و ساقه ها خم میشوند، احتمال بدهید گیاه تشنه وهوا خشک است، گیاه را فراوان آبیاری کرده و به محل خنکتری منتقل کنید. نورکم و یا کمبود مواد غذایی میتواند باعث درازای ساقه ها و فاصله زیاد بینبرگها شود. نقاط قهوه ای و سیاه در مرکز یا نوک برگ معرف آسیب اشعه مستقیمآفتاب است. اگر هم در سطح زیرین برگها لکهای برجسته قهوه ای وجود داشت،هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علایم بر طرفگردد. در صورتی که از رشد فعال وظهور برگهای جدید خبری نباشد می توان حدسزد، محیط گیاه خیلی سرد است. اگر آن رابه جای گرمتری ببرید مشکل بر طرف میشود. هوای سرد همچنین می تواند برگها را چین و چروکدار و قهوه ای کند. برگهای پایینی گیاه هم در اثر خاک باتلاقی و یا آبیاری با آب خیلی سرد، میریزند و زرد می شوند.

برگها زرد میشود می ریزد: میتواند از کمبود رطوبت یا تشنگی باشد شرایط را بازبینی کنید.

برگهای پایین زرد شده و میریزد: آبیاری زیاد است آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بازدید کنید.

برگها خشک شده و میریزد:  به خاطر خشکی و گرمی هواست آبیاری را تنظیم کنید.

برگها در حالی که سالمند میریزد : هوا سرد است ممکن است از آبیاری کم هم باشد.

گیاه خود را انداخته است: عوامل مختلف عامل آن است به خاطر تشنگی یا آبیاری زیاد یا سرما یا کمبود نور ویا از همه مهم تر نور مستقیم خورشید باشد! شرایط را چک کنید.

رنگ برگها کمرنگ و محو میشود : بدلیل نور کم و یا احتمالا استفاده از کود شکری (ازته) میباشد.

نقاط سوخته روی برگ بوجود آمده : ممکن است از غبار پاشی جلو آفتاب و یا نور مستقیم آفتاب باشد.

حشرات سفید پنبه مانند روی گیاه مشخص می باشند : شپشک آرد آلود است سعی کنید اول با پنبه آغشته شده به الکل یا شیره تنباکو روی حشرات بمالید اگر نتیجه نداد از سموم سیستمیک مثل سم کونفیدور استفاده کنید.

نکته ها:

از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار و بسیار محبوب بوده که به علت زیبایی و پرورش راحت آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این گیاه از لحاظ زیبایی با رقیب شکوهمند خود یعنی گیاه کروتون برابری میکند و حتی گاهی در این زیبایی پیشی میگیرد. حسن یوسفها به دلیل زیبایی رنگ برگهایشان هم درون آپارتمان و هم بیرون در ردیف گیاهان پر ارزش و دوست داشتنی میباشند. انواع آن در رنگهای صورتی، قرمز، ارغوانی و سبز وجود دارد و در دنیا تحت عنوان ملکه دنباله قرمز مشهور است. تمام حسن یوسفها به راحتی در آب ریشه دار شده، در آب خالص هم به خوبی رشد میکنند.

زمانی که یک گلدان گل حسن‌ یوسف را با خود به خانه یا محل کار ببرید، مطمئن باشید یک گل دائمی و همیشگی خواهید داشت. چنانچه علاقه مندید روش نگهداری از گل حسن یوسف را یاد بگیرید، با ستاره همراه شوید.

گیاه حسن یوسف به آب فراوان نیاز داشته، در همه احوال لازم است خاک گلدان مرطوب باشد. در زمستان آب کمتری به گلدان خود بدهید و اگر در منطقه ای زندگی میکنید که آب آن دارای املاح زیادی است، پیشنهاد میکنیم از آب جوشیده سرد شده برای آبیاری گل خود استفاده کنید.

درباره نویسنده

میثم

یک برنامه نویس علاقه مند به پرورش گل و گیاه های آپارتمانی. به خاطر علاقه ای که به گل و گیاه دارم، دائم مشغول تحقیق و مطالعه راجع به گل ها و گیاهان زینتی و آپارتمانی هستم، از این رو تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم در این زمینه رو با شما به اشتراک بزارم.

۲ دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

 • سلام
  من یه گلدون حسن یوسف قرمز دارم حالش خوب بود اما نمیدونم چرا یه دفعه رشدش متوقف شد. انگار که برگهاش یخ زده دست میزنی میریزه.
  آب رو به موقع میدم و میزارم سطح خاک خشک بشه. جای سرد هم نیست.
  لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام
   بعضی از انواع حسن یوسف ها در فصل سرما رشد نمیکنن، البته در نظر داشته باشید به خاطر فصل سرما باید دفعات آبیاری رو کمتر کنید. اگر مطمئن هستید که آبیاری درست انجام میشه و خاک مناسب با کود مناسب استفاده شده تا اوایل بهار صبر کنید اگر گل شما تغییر نکرد احتمالا عمر گل شما تمام شده.

گلدون سبز

گلدون سبز رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. مطالب این وب سایت به محض انتشار در این شبکه ها منتشر خواهد شد.