گل دار گلهای آپارتمانی

پرورش و نگهداری گل آشیانتوس

شناسنامه گل آشیانتوس

نام انگلیسینام انگلیسی :Lipstick vine
نام علمینام علمی :Aeschynanthus Speciosus
نام فارسینام فارسی : گل آشیانتوس
خانوادهخانواده: Gesneriaceae

معرفی گل آشیانتوس

 اشیانتوس گیاهی است آویزی به ارتفاع ۲۰-۳۵ سانتیمتر و قطر ۳۰-۴۰ سانتیمتر می باشد.برگ ها نقطه ای ،بیضوی سبز رنگ به طول سه سانتیمتر به صورت گروه های سه تایی می باشد.گل ها به وسیله ۴-۸ برگ در بر گرفته شده و در بخش بالایی ساقه در ماه های تیر تا مهر ظاهر می گردد.گل ها به طول ۷-۸ سانتیمتر و کمی به سمت پایینی قرار گرفته اند .هر گل تنها چند روز دوام دارد .

نور: نیاز به نور مستقیم دارد و بعد از بالغ شدن که بعد از ۳ سال این گیاه بالغ میشود به نور بیشتری احتیاج دارد.اما اشعه مستقیم افتاب در ظهر به گیاه اسیب میرساند.

دما: کمترین درج ای که در زمستان میتواند تحمل کند ۱۷ و بشترین دما در تابستان ۲۶ درجه میباشد.

ابیاری: در شش ماه اول سال به هر دو روز یکبار نیاز به ابیاری دارد اگر درجه حرارت بشتر از ۲۵ درجه باشد به یاد داشته باشید اصلا سطح خاک نباید خشک شود این گیاه باید همیشه مرطوب باشد.

رطوبت: در شش ماه اول سال اسپری کردن روزانه لازم میباشدو در زمستان هفته ای یکبار چون نیاز رطوبت این گل زیاد است.

تغذیه: به هنگام باز شدن گل این گیاه در بهار هر ۳ هفته یکبار با مواد غذایی مصنوعی بق دستور تغذیه شود.

خاک مناسب: به خاک بسیار سبک نیاز دارد،مخلوطی است از خاک لوم و کمپوست و شن درشت بهترین محیط رشد ریشه این گیاه را فراهم میکند.

تعویض گلدان: بهتر است هر سال در فصل بهار گلدان تعویض شود.

تمیز نمودن برگها: اسپری کردن برگها کافی میباشد و از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه ها در بهار در مخلوطی از خاک و برگ و شن

تکثیر گل آشیانتوس

از قلمه چوب نرم برای تکثیر این گیاه می توان استفاده کرد. بهتر است تا گیاه مادری را قبل از تهیه قلمه برای چند روز به خوبی ابیاری کرد تا قلمه‌های آبدار و مناسبی بدست آید. از ساقه‌های تازه رشد کرده و بدون گل گیاه در فصل بهار و یا اوایل فصل تابستان قلمه‌هایی با طول ۱۵-۱۰ سانتیمتر و یا چهار جفت برگ تهیه می‌شوند. برگها پایین جدا می‌شوند و قلمه در مخلوط مساوی از پیت موس و ورمی‌کولایت (و یا پرلایت) مرطوب کاشته می‌شوند. قلمه‌های این گیاه حتی در آب نیز ریشه می دهند که البته استفاده از مخلوطهای گلدانی توصیه می شود. گیاهانی که در آب ریشه می‌دهند ممکن است بعد از انتقال به محیط خاکی رشد خوبی نداشته باشند. ریشه‌دهی قلمه ها در حدود دو هفته زمان می‌برد. برای حفظ رطوبت قلمه‌ها در طی دوران ریشه دهی می‌توان بر روی آنان پلاستیکی شفاف کشید تا رطوبت اطراف آنان باقی بماند. همچنین اگر گیاهان مادری در ۲۱ درجه سانتیگراد نگهداری شوند در مقایسه با دمای ۲۶-۲۳ درجه سانتیگراد، قلمه های تهیه شده از آنان زودتر به گل خوهند نشست.خوابانیدن روش دیگر تکثیر این گیاه است.

در خاک گلدان می‌توان گودالی کوچک حفر کرد و ساقه‌ گیاه را که از یک طرف به گیاه مادری متصل است در گلدان خوابانید و روی آن را مخلوط خاک پوشاند. خاک همواره باید مرطوب نگهداشته شود. زمانی که ساقه خوابانده شده ریشه دادند می‌توان آنان را از گیاه جدا کرد و به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت. از بذر این گیاه نیز در تکثیر آن استفاده می‌شد. بذرها را در بستر کاشت قرار دهید اما روی آنها را نپوشانید. دمای مورد نیاز برای جوانه‌زنی بذرها ۲۴-۲۳ درجه سانتیگراد است و ۱۲-۱۰ روز زمان می‌برد تا بذرها جوانه بزنند.

بیماری و درمان گل آشیانتوس

شته می‌تواند موجب بد شکل شدن نواحی جوان گیاه و در موارد حلمه شدید، موجب کوتاهی قامت گیاه شود. بر اثر ماده چسبناک عسلک برگهای گیاه چسبناک می‌شوند. شپشک آرد آلود بر روی نواحی زیرین برگها و بر روی ریشه‌ها می‌تواند فعالیت کند. گیاه ضعیف می‌شود  و در موارد آلودگی شدید ممکن است گیاه از بین برود. این حشره نیز ماده چسبناک عسلک را تولید می‌کند. کنه‌های گیاهی موجب زرد شدن برگسار و کاهش رشد رویشی گیاه می‌شوند. برگهای جوان چروکیده و شکننده می‌شوند و ممکن است از بین بروند. تریپسها موجب پیچیده شدن و بدشکل شدن برگها و ظهور رگه‌های خاکستری – نقره‌ای در نواحی می‌شوند که از آنجا تغذیه کرده‌اند. تریپس می‌تواند ویروس  لکه‌حلقوی پژمردگی گوجه فرنگی را به این گیاه منتقل کند. اگر تعداد آفات اندک است با تکه پارچه‌ای مرطوب آنان را از روی گیاه بردارید و اگر شدت حمله آنان زیاد است از سموم آفت‌کش سیستماتیک استفاده کنید. کپک بوترتیس بخصوص بر روی برگهای پایین قلمه‌ها ظاهر می شود. زخمهای آبدار تشکیل می‌شود که تبدیل به لکه‌های سیاه رنگ می‌شوند که به تدریج تمامی پهنک برگ را دربر گرفته و شاید گلها را نیز گرفتار سازد. در نهایت نواحی آلوده با لایه ای پودری و خاکستری پوشانده میشوند. برای جلوگیری از شیوع این بیماری باید از مرطوب شدن برگسار در زمان آبیاری جلوگیری شود . این بیماری در هوای سرد و مرطوب بیشتر شیوع می‌یابد و در صورت لزوم از سموم قارچکش استفاده شود. لکه برگی از دیگر بیماریهای قارچی این گیاه است. لکه‌ها به شکل نواحی ابدار ظاهر می شوند و به تدریج بزرگ و قهوه‌ای می‌شوند. لکه‌ها حاشیه‌ای ارغوانی قرمز می‌یابند و مرکزی زرد رنگ در آن تشکیل می‌شود. ریزش برگ ممکن است روی دهد. باید از مرطوب شدن برگسار حین آبیاری و ابیاری بیش از اندازه گیاه خودداری کرد و در صورت لزوم از سموم قارچ‌کش استفاده نمود. در نوع دیگری از بیماری لکه برگی، لکه ها بیشتر در لبه، نوک و یا نواحی رگبرگی آسیب دیده در برگها بوجود می‌آیند. نواحی آلوده قهوه‌ای تیره و آبدار می‌شوند. در این نوع لکه برگی نیز باید از خیس شدن برگها جلوگیری کرد و در صورت لزوم از سموم قارچکش استفاده کرد. سوختگی ریزوکتونیا موجب می‌شود تا پوششی قهوه‌ای رنگ نواحی از گیاه را در بر گیرد. این پوشش بر روی سطح بستر کاشت نیز ممکن است مشاهده شود. سوختگی جنوبی تمامی قسمتهای گیاه را می‌تواند مبتلا کند اما اکثرا بر روی ساقه و برگ دیده می‌شود. بر روی ساقه نواحی آبدار و زخمهای نکروزه در نزدیکی سطح خاک دیده می‌شود. ساقه در نهایت میپوسد و پژمرده می‌شود.

نکته ها:

هرس: گیاه اشینانتوس سالی یک مرتبه و بعد از فصل گلدهی هرس می‌شود. برخی از ساقه‌‌ها که خیلی بلند شده اند کوتاه می‌شوند طوری که ۱۳-۱۱ سانتیمتر از آنان باقی بماند. جوانه‌های جانبی موجود بر روی این ساقه‌ها رشد کرده و ساقه‌های بیشتری را بوجود می‌آورند. از آنجایی که گلها در نوک ساقه‌ها شکل می‌گیرند سرزنی ساقه‌های این گیاه قبل از زمان گلدهی می‌تواند موجب کاهش گلهای این گیاه شود. بنابراین از این کار خودداری کنید.

درباره نویسنده

میثم

یک برنامه نویس علاقه مند به پرورش گل و گیاه های آپارتمانی. به خاطر علاقه ای که به گل و گیاه دارم، دائم مشغول تحقیق و مطالعه راجع به گل ها و گیاهان زینتی و آپارتمانی هستم، از این رو تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم در این زمینه رو با شما به اشتراک بزارم.

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

بیست − 8 =

مطالب پیشنهادی

گلدون سبز

گلدون سبز رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. مطالب این وب سایت به محض انتشار در این شبکه ها منتشر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی