گلهای آپارتمانی مقاوم به نور کم

پرورش و نگهداری گل قاشقی یا پیرومیا

 شناسنامه گل قاشقی یا پیرومیا

نام انگلیسینام انگلیسی :Desert privet
نام علمینام علمی :Peperomia magnoliaefolia
نام فارسینام فارسی : قاشقی یا پیرومیا
خانوادهخانواده: Piperaceae

 معرفی گل قاشقی یا پیرومیا

گل قاشقی که با نام پیرومیا نیز شناخته میشود به دلیل زیبایی برگها، نگهداری آسان، پایین بودن قیمت و تکثیر ساده‌اش یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی در میان افرادی است که به تازگی نگهداری از گل و گیاه را آغاز نموده‌اند. واریته‌های فراوانی از این گیاه شامل پیرومیای ساده و پیرومیای ابلق قابلیت کشت و پرورش در ایران را داشته و علاوه بر آن این گل قابلیت، کشت به صورت گروهی و به عنوان پوشش گلدان را دارد. معمولا گل قاشقی را از طریق قلمه زدن تکثیر میکنند.

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.

نور:  نیم سایه نزدیک پنجره و دور از تابش مسقیم آفتاب باشد.

دما:  حداقل ۱۸ درجه در زمستان و ۲۴ درجه در تابستان .

رطوبت:  : غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

آبیاری:    آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه ها میشود. بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک کاملا خشک شود. هفته ای یک بار

تغذیه: مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید..

خاک مناسب:  خاک کمپوست یا بنفشه افریقایی بهترین محیط رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان :بخاطر حجم کم ریشه ها گلدان های کوچک را ترجیح میدهند.

تکثیر: گرفتن قلمه ساقه یا برگ در اواخر بهار یا تابستان و ریشه دار کردن آنها .

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کفایت میکند،برگها ترد و شکننده هستند.


 تکثیر گل قاشقی یا پیرومیا

در ابتدا ساقه‌ها یا برگهایی از گیاه همراه با دمبرگ که سالم و بدن افت هستند را انتخاب نمایید. ساقه‌ها را بین پنج الی هفت سانتیمتر ببرید. در مورد انواع گوشتی گیاه گل قاشقی، برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر می گردد. قلمه ها را به گلدانهای کوچکی که از نظر سایز بین هشت تا دوازده میباشند انتقال دهید. بستر مناسب برای کاشت قلمه گل قاشقی ماسه شسته شیرین و یا مخلوط کوکوپیت و پرلیت است. دمای محیط گلخانه را بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد حفظ کنید. در این دما قلمه ها خیلی زود ریشه‌دار میشوند.

توجه داشته باشید، تا زمان ریشه‌دار شدن بستر قلمه‌ها همیشه باید مرطوب باشد، میتوانید با کشیدن یک پلاستیک شفاف روی گلدان یا بستر قلمه شرایط گلخانه‌ای ایجاد نمائید.لازم است، هرچند وقت یکبار برای تبادل هوا پلاستیک را بردارید و یا اینکه چند سوراخ برای تهویه هوا، در پلاستیک ایجاد نمایید . به طور کلی، ریشه کردن قلمه‌ها ۲۰ تا ۲۵ روز طول میکشد. زمانی که ریشه‌ها کامل شد، آنها را به گلدانهای اصلی انتقال دهید. لازم به ذکر است، گیاه گل قاشقی به دلیل نداشتن ریشه زیاد، برای انتقال قلمه‌ها نیاز به گلدان خیلی بزرگ ندارد و در گلدانهای سایز چهارده و گلدانهای کاسه ای ویا به اصطلاح آویز نمایانتر میشود. بهترین زمان برای قلمه زدن گل قاشقی فصل بهار است، البته در صورت تامین دمای محیط مناسب، در هر زمانی از فصل سال میتوان انجام داد.

بیماری و درمان گل قاشقی یا پیرومیا

مهمترین مشکل این گیاهان پوسیدگی طوقه و ریشه ها به دلیل سنگین بودن و زهکش نامناسب خاک محل کاشت است . همچنین کوددهی بیش از اندازه می تواند موجب پژمردگی و مرگ سرشاخه ها شود. از آفات و بیماریها رایج آن شته می باشد که به گیاه جوان خسارت وارد می نماید و حساس به مرگ گیاهچه می باشد

برگها رنگ پریده و رشد متوقف شده است: کمبود عناصر غذایی خاک، هفته ای دوباره با کود مناسب تغذیه شود.

رنگ برگها زرد و سطح زیرینپر تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

کپک خاکستری روی ساقه ها است :قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید.

به نظر میرسد برگها دارای تاول هستند: آبیاری بیش از حد است، اجازه دهید بین دوابیاری سطح خاک گلدان خشک شود.

برگ ها خم میشوند :گیاه تشنه ایت یا هوا خشک است، گیاه را فورا به محل خنک تری منتقل نموده و درون تشت آب به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بگذارید..

برگها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.

نقاط زنگ مانند روی برگها نمایان شده اند: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی  و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگها را تمیز نموده.

برگها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.

قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.

برگها سقوط میکنند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

نکته ها:

تکثیر گیاه : پپرونیای ابلق یا سفید با قلمه های بذر و ساقه تکثیر می شود؛ پپرونیای سبز با قلمه های برگ و ساقه تکثیر می شود. پپرونیای معمولی که گیاهی است با برگ های چروکیده، کاملاً متفاوت با گیاهان دیگر این خانواده است و آن را به کمک برگ های کاملش تکثیر می کنند.

  دستور کلی برای تکثیر: در بهار و تابستان از قلمه ی یک ساله گیاه استفاده نمایید. قلمه را به میزان ۴- ۵ سانتیمتر در ماسه ی شسته فرو کنید و در محلی که دمای آن ۱۸ درجه باشد، در تاریکی قرار دهید. در مورد انواع گوشتی آن، برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر می گردد.

درباره نویسنده

میثم

یک برنامه نویس علاقه مند به پرورش گل و گیاه های آپارتمانی. به خاطر علاقه ای که به گل و گیاه دارم، دائم مشغول تحقیق و مطالعه راجع به گل ها و گیاهان زینتی و آپارتمانی هستم، از این رو تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم در این زمینه رو با شما به اشتراک بزارم.

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

دو × 3 =

مطالب پیشنهادی

گلدون سبز

گلدون سبز رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. مطالب این وب سایت به محض انتشار در این شبکه ها منتشر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی