گل دار گلهای آپارتمانی

پرورش و نگهداری گل قهر و آشتی

شناسنامه گل قهر و آشتی

نام انگلیسینام انگلیسی :Sensitive plant
نام علمینام علمی :Mimosa pudica
نام فارسینام فارسی :
گل قهر و آشتی
خانوادهخانواده: Fabaceae

معرفی گل قهر و آشتی

گل قهر و آشتی (نام علمی: Mimosa pudica) یا گل حساس گیاهی یکساله یا چند ساله با خصوصیتِ نادرِ واکنش به تکان یا شکستن است. این گیاه به حرکت، واکنش سریع نشان داده و وقتی به هر قسمت از آن دست می‌زنید برگ‌های کوچک همان قسمت، خود را جمع می‌کند ، مثل یک موجود زنده که قهر کرده باشد و حدوداً بعد از ۴ – ۵ دقیقه برگ‌هایش را باز می‌کند که به مثابه آشتی کردن اوست. این گیاه بومی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی است.
گل قهر و آشتی بیشتر به خاطر حرکات سریع گیاهی شناخته شده است. همچون تعدادی از گونه‌های گیاهی دیگر، این گیاه قادر است در هنگام خواب یا تغییر محیط، جهت‌گیریِ برگ‌ها را تغییر دهد. در این گیاه، شاخ و برگ‌ها در هنگام تاریکی بسته شده و در هنگام روشنایی باز می‌شوند. همچنین به عوامل محیطی دیگر، همچون تکان، تماس، گرما و وزش با بستن برگ‌ها واکنش نشان می‌دهد.

گل قهر و آشتی
گل قهر و آشتی

نور:  نیاز به نور غیر مستقیم و زیاد و نزدیک پنجره دارد.

دما:  بین ۲۰ تا ۲۵ درجه به نسبت به سرما حساس است.

آبیاری:   آبیاری زیاد باعث زردی برگها و ریزش آنها میشود، هنگامی که سطح خاک خشک شد آبیاری را انجام دهید.

تغذیه:مصرف کود هر دوهفته یک بار کودهایی مثل گرین گروس ، اورال، گل پرور کودهای مناسبی برای این گیاه است. .

خاک مناسب:  خاک پیت ماس برای این گیاه مناسب است.

رطوبت :غبار پاشی نکنید. این گیاه نیاز مند به رطوبت متوسط است که میتوانید از طریق قرار دادن گلدان روی ظرف آب با فاصله ویا رطوبت پاسیو تامیین میشود.

تکثیر: از طریق بذر یا از طریقه قلمه و کشت در خاک بنفشه.

تکثیر گل قهر و آشتی

گیاه قهر و آشتی معمولا از طریق بذر کاشته می شود. قبل از کاشت بهتر است بذرها را چند ساعت در آب خیساند. گل های صورتی این گیاه دانه تولید می کنند. بذرها را در خاک و یا در مخلوط خزه تورب و پرلیت بکارید و آن ها را با ۰/۳ سانتی متر خاک بپوشانید. خاک باید مرطوب باشد. بعد از کاشت بذرها یک پلاستیک تمیز روی گلدان بکشید، بذرها برای جوانه زنی به رطوبت زیادی نیاز دارند. جوانه زنی معمولا ۱۴ تا ۲۱ روز طول می کشد. دمای مناسب برای رشد این گیاه ۲۱ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. بذرها را ابتدا در یک گلدان ۷ سانتی متری بکارید و بعد از این که بذرها جوانه زدند و به خوبی تثبیت شدند، قوی ترین نهال ها را انتخاب کنید و آن ها را به گلدان های ۱۳ سانتی متری منتقل کنید. فراموش نکنید در گلدان سوراخ زهکشی قرار دهید.

شما همچنین می توانید این گیاه را از طریق قلمه نیز بکارید. یک شاخه که دارای یک گره برگی است را قطع کنید و آن را در خاک قرار دهید. روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا خاک مرطوب بماند. در آب و هوای گرم، تقریبا باید هر روز به گیاه قهر و آشتی آب داده شود.

گیاه قهر و آشتی به سادگی از طریق بذر رشد می کند و یک گیاه بسیار سازگار است اما به رطوبت و گرما نیاز دارد. زمانی که ریشه این گیاه در یک فضای محدودی باشد، شکل گل ها و شاخ و برگ ها جذاب تر می شوند. اما به هرحال در صورتی که ریشه از سوراخ زهکشی گلدان بیرون بیاید باید گلدان را عوض کرد و گیاه را به یک گلدان بزرگ تر منتقل نمود.

تکثیر گل قهر و آشتی
تکثیر گل قهر و آشتی
تکثیر گل قهر و آشتی
تکثیر گل قهر و آشتی

بیماری و درمان گل قهر و آشتی

گل قهر و آشتی یک گیاه قوی در برابر آفات و بیماری ها است بنابراین نباید در این مورد نگرانی داشته باشید.

نکته ها:

 مواظب باشید بیش از اندازه به این گیاه آب ندهید و فقط آن را مرطوب نگه دارید.

 گیاه قهر و آشتی در شب به خواب می رود و به همین دلیل برگ های آن بسته می شوند.

 گل های زیبا و صورتی گیاه قهر و آشتی که مانند یک گلوله پنبه ای هستند می توانند دانه های زیادی تولید کنند.

 پلاستیکی که روی گلدان کشیده می شود باید روشن باشد و به محض دیدن جوانه باید آن را از روی گلدان برداشت.

 اگر گلدان را با پلاستیک می پوشانید، تا زمان جوانه زنی آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. بعد از جوانه زنی پلاستیک را حذف کرده و گلدان را در نور کامل قرار دهید.

 اولین برگ ها پس از چند روز ظاهر خواهند شد. برگ های اولیه حساس نیستند و حرکت نمی کنند. حدود سه هفته بعد، برگ ها بالغ می شوند و در زمان لازم حرکت خواهند کرد. هرچه گیاه بیشتر رشد می کند برگ ها حساس تر می شوند.

 در صورت امکان برای آبیاری گیاه قهر و آشتی از آب مقطر یا آب باران استفاده کنید. زیرا اگر آب شیر مواد شیمیایی مانند کلر داشته باشد باعث ایجاد حساسیت در گیاه می شود.

 دمای سرد از ظاهر شدن برگ ها جلوگیری می کند. گلدان را در یک مکان با دمای ۲۱ تا ۳۰ درجه قرار دهید. بهترین دما برای این گیاه ۲۹ درجه سانتی گراد می باشد. اگر درجه حرارت بین ۲۱ تا ۳۰ درجه سانتی گراد باشد گیاه در کمتر از ۷ روز جوانه می زند. اگر درجه حرارت پایین تر باشد جوانه زنی معمولا ۲۱ تا ۳۰ روز بعد از کاشت بذر انجام می شود.

درباره نویسنده

میثم

یک برنامه نویس علاقه مند به پرورش گل و گیاه های آپارتمانی. به خاطر علاقه ای که به گل و گیاه دارم، دائم مشغول تحقیق و مطالعه راجع به گل ها و گیاهان زینتی و آپارتمانی هستم، از این رو تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم در این زمینه رو با شما به اشتراک بزارم.

۲ دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک × 5 =

  • سلام
    من گل قهر و اشتی رو خریداری کردم و الان حالش خوبه و در حال رشد و برگ جدید دادنه فقط مشکلش اینه که به صورت تک شاخه داره میره بالا و اصلا پاجوش نمیزنه -ایا تکثیر کنمش؟یا بزارم رشدش کامل بشه خودش زیاد میشه؟

مطالب پیشنهادی

گلدون سبز

گلدون سبز رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. مطالب این وب سایت به محض انتشار در این شبکه ها منتشر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی