باغچه گل دار نیاز به نور زیاد

پرورش و نگهداری گل ناز

شناسنامه گیاه گل ناز

نام انگلیسینام انگلیسی :aptenia
نام علمینام علمی :Aptenia cordifolia (L.f.) Schwantes
نام فارسینام فارسی : گل ناز
خانوادهخانواده: Aizoaceae

معرفی گیاه گل ناز

یک گیاه گلدار در خانواده بومی آرژانتین ، جنوب برزیل و اروگوئه است. همچنین در جنوب آسیا دیده می شود و به طور گسترده ای در بسیاری از مناطق بالکان گسترش یافته است. در بنگلادش نیز موجود است و با نام گل زمان ، به این دلیل که گل تا به یک زمان خاص به شکوفه میرسد نام گذاری شده است. این گیاه در ابتدا کوچک است ، اما با رشد سریع سالانه به ۳۰ سانتی متر بلندی میرسد، هر چند که معمولا کمتر از این است.

با این حال اگر به درستی کشت شود به راحتی می تواند به این ارتفاع برسد. برگ های آن ضخیم و گوشتی ، تا ۲.۵ سانتی متر ، مرتب و متناوب در خوشه های کوچک است. گل ها با قطر ۲.۵ تا ۳ سانتی متر با پنج گلبرگ به رنگهای متغیر قرمز ، نارنجی ، صورتی ، سفید و زرد است. گل ناز دارای ارقام متعدد میباشد و بعضاً دارای گل هایی با دو گلبرگ اضافی میباشند و در رنگ بسیار تنوع دارند. گل ناز به طور گسترده در آب و هوای معتدل به عنوان یک گیاه زینتی پرورش داده میشود. گل ناز یکی از مهمترین گلهایی است که در باغهای قدیمی کشت می ‌شد و معمولاً برای کاشت آن محل خاصی را در نظر می گرفتند. بذر آن بسیار ریز است. کشت آن بوسیله بذر انجام می شود و شبیه به چمن کاری است. این گیاه را در پارکها، باغهای صخره ای، چمن کاریها، میادین و بولوارها برای تزیین، رایج است.این گیاه نیاز به نور خورشید کافی و خاک به خوبی زهکشی شده دارد. نگهداری و پرورش آن بسیار آسان است. این گیاه می تواند در میان سنگ های کنار جاده و یا پیاده رو رشد کند.

نور:  نیازبه نور مستقیم و محیط روشن به مدت ۶ تا ۸ ساعت در روز دارد.

دما:  حداقل تا ۲ درجه سانتیگراد را تحمل میکند .

آبیاری:   نیازی به آبیاری زیاد ندارد، آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه ها میشود. بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک کاملا خشک شود.

تغذیه:مصرف کود یک یا دو مرتبه در طی فصل رشد (بهار ).

خاک مناسب:  خاک این گیاهان باید از زهکش خوبی برخوردار باشد تا بتواند باقیمانده آب ناشی از آبیاری را به خوبی از خود عبور دهد و خیس باقی نماند. مخلوط خاکی که برای کاکتوسها استفاده می شود برای این گیاه نیز مناسب است .

تعویض گلدان :سن گیاه و حجم ریشه و ساقه معرف زمان تعویض گلدان است.

تکثیر: از طریق کشت بذر و نیز از قلمه های تهیه شده از انتهای ساقه گیاه برای تکثیر آن استفاده می شود.

تکثیر گیاه گل ناز

برای تهیه قلمه روش های زیادی ذکر شده که سادترین آن جداکردن ساقه ای به طول حدود ۱۰ سانتیمتر از گیاه و گذاشتن در لیوان آب است ، بعد از حدود یک هفته گیاه شروع به ریشه دهی میکند سپس میتوان آن را در مخلوط خاک برگ+شن و یا کوکوپیت +پرلایت کاشت. روش دیگر جدا کردن قلمه و کاشت آن بصورت مستقیم در خاک سبک است. از بذرهای گیاه نیز می توان برای تکثیر این گیاه استفاده کرد. بهترین زمان کاشت اوایل بهار است. مخلوط کاشتی سبک( مخلوط کوکوپیت + پرلایت و یا شن +خاک برگ) استفاده کنید. ابتدا این مخلوط را به خوبی خیس کنید و بعد از گذشت حدود نیم ساعت (در این مدت آبهای اضافه به خوبی از مخلوط کاشت خارج می شود) بذرها را بر روی سطح خاک قرار دهید و با لایه ای نازک از خاک و یا خاک برگ روی بذرها را بپوشانید.

البته خاک برگ را قبل از ریختن روی بذرها با الکی که قطر منافذ آن زیر ۰٫۵ سانتیمتر است الک کنید تا بافتی ریز و یکنواخت پیدا کنند. برای آبیاری بذرها در روزهای اول و قبل از جوانه زنی بذرها می توان از غبارپاشی سطح خاک استفاده کرد تا بذرها در خاک جابجا نشوند . بعد از سبز شدن بذرها می توان از آبیاری معمولی استفاده کرد.

بیماری و درمان گیاه گل ناز

مهمترین مشکل این گیاهان پوسیدگی طوقه و ریشه ها به دلیل سنگین بودن و زهکش نامناسب خاک محل کاشت است . همچنین کوددهی بیش از اندازه می تواند موجب پژمردگی و مرگ سرشاخه ها شود. از آفات و بیماریها رایج آن شته می باشد که به گیاه جوان خسارت وارد می نماید و حساس به مرگ گیاهچه می باشد

گل ناز بیمار
پوسیده شدن ریشه در اثر ابیاری زیاد
شپشک های سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند: عامل ان حشره آفت است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید.

گیاه گل نمیدهد:  نور کم است،گیاه را به محل روشن تری با نور مستقیم منتقل نمایید.

رشد گیاه کند و فاصله بین برگها زیاد است : احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد.کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه هر ماه یکبار در طول سال و نصف میزان توصیه شده جبران کنید.

نکته ها:

گل ناز تا حدی تحمل خشکی را دارد:  اما بهترین گل را با آبیاری به طور منظم می توان ایجاد کرد.بهترین خاک، خاک سبک و شنی و یا خاک مرغوب باغچه با مقداری خاک برگ، یا کود دامی میباشد.

از آفات و بیماریها رایج :  آن شته می باشد که به گیاه جوان خسارت وارد می نماید و حساس به مرگ گیاهچه می باشد.گل ناز مکانهای آفتاب گیر و گرم را میپسندد و خاک آن باید تا حدودی سبک و همیشه مرطوب باشد و آبیاری آن به صورت روزانه انجام میگیرد.ساده ترین روش ازدیاد و تکثیر این گیاه از طریق بذر می باشدکه بذر آن در فصل پاییز در کپسولهای کوچکی تشکیل میشود و کاشت بذر از ماه فروردین تا خرداد در خاک سبک صورت میگیرد.

درباره نویسنده

میثم

یک برنامه نویس علاقه مند به پرورش گل و گیاه های آپارتمانی. به خاطر علاقه ای که به گل و گیاه دارم، دائم مشغول تحقیق و مطالعه راجع به گل ها و گیاهان زینتی و آپارتمانی هستم، از این رو تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم در این زمینه رو با شما به اشتراک بزارم.

۴۸ دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

پانزده + یک =

 • سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدتون ، ساقه ها و برگهای گل ناز من جدیدا شرو ب خشک شدن کردن در حالی ک نور زیاد میبینه و ابیاریش هم پنج شش روز یکبار هست چیکار کنم ک از بین نره

  • سلام
   گل ناز گیاه مقاومی نسبت به کم آبی هست اما اگه آبیاری اون زیاد بشه ریشه ها میگنده و ساقه ها خشک میشه.
   – مطمئن شو آب میدی زهکش مناسب داره و آب از گلدون خارج میشه
   – فاصله آبیاری رو زیاد کن یا مقدار آب خیلی کمتر ( مثلا یک استکان ) رو سه روز یه بار بده
   – زیر برگ ها رو چک کن آفت نزده باشه

   • سلام من یه گل قاشقی دارم ک برگاش هنوز سبزن ولی میریزن مبتونید ب من بگید علتش چیه؟؟؟
    همیمطور بعضی از ساقه هاش خشک شدن میتونم با نگهداری زیاد اینو ب حالت اولش برگردونم یا ک ن

    • سلام اگه گیاه به شکل علفی درآمده پس از ریشه مشکل داره. باید خاک اون رو عوض کنید و خاک زهکشی شده قرار دهید. و باید انو در مقابل پنجره که نور مستقیم داره قرار دهید. گل قاشقی طبیعی باید برگهاش به شکل ارغوانی رنگ از زیر و از رو سبز باشه این نشون میده که گل قاشقی رشد خوبی داشته. اما سبز علفی باشه رشد اون متوقف شده و نیاز به نور و روشنایی زیاد داره

     • سلام من دو تا گلدان بزرگ گل ناز دارم رشد زیادی داره و داره میرسه به زمین باید چیکارش کنم تا آسیب نبینه و تو زمستون و تابستون رو زمین باشه چه مشکلی پیدا میکنه

     • سلام
      گل ناز وقتی شرایطش خوب باشه به سرعت رشد میکنه.
      میتونید اونو تو باغچه بکارید یا گلدون بزرگتر یا گلدونش رو تو ارتفاع بزارید و یا قلمه بگیرید

    • گل ناز من حالت علفی رشد میکنه و با اینکه کاملا سالم هست گل نمیدهد در صورتی که توی بالکن زیر نور مستقیم میباشد
     چه کنم دوستان؟

 • سلام
  گل ناز من زیر آفتاب و توی گلدان بزرگ سفالی روی بالکن هست
  جدیدا لبه برگها دندانه دار شده و کمی تغییر رنگ داده است
  علت چیست؟

  • دندانه شدن بعضی برگ ها ممکنه بخاطر خورده شدن توسط پرنده ها باشه. اما اگه برگهای زیادی اینطوری میشه از لحاظ وجود آفت بررسی کنید.

  • اگه برگ هاش زود به زود زرد میشن. و میریزن و اصطلاحا لخت شده. باید داخل خاکش رو نگاه کنی. یا سفت شده یا کرم داره. من چند تا مورد نگاه کردم شپشک آردآلود داشتند. بعضی موقع داخل خاکشه و روی گل هم می نشینه.

   • سلام..روزتون خوش..من ی گیاه گل ناز خریدم و گلدونشو عوض کردم چندروز اول گل داد..دوسه روزه که پژمرده شده و داره زردمیشه..درآوردم ریشه هاشو دیدم داره پوسیده میشه..زیاد هم آبیاریش نکردم..حالابایدچکارکنم

  • نور مستقیم باعث شادابی و رشد اون میشه، توی راهرو زننده میمونه اما بسته به روشنایی نور ممکنه رشد اون کند بشه

   • سلام.من کارایی ک برای تکثیرگل ناز گفتیدو کردمو ساقه هارو بمدت۱هفته گذاشتم داخل لیوان آب.اما بجای ریشه ساقه ها حالت لزج مانند پیداکردن.چرا؟؟؟علت چیه؟؟؟؟

    • اگه گل هنوز سالمه و هنوز خراب نشده، مسیر رو درست دارین پیش میرید .گل ناز دیر ریشه میزنه. بهتره اون رو نزدیک نور بزارید تا زودتر ریشه بزنه، و گرنه در اثر گندیدگی ساقه ها خراب میشه.

   • سلام. ما گل‌ نازهامون رو پشت پنجره گذاشتیم. مشکل بزرگمون اینه که پرنده‌ها بدجوری داغونش میکنن. نمیدونیم واسه این مشکل بزرگ چه راه حلی پیاده کنیم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 • میثم جان سلام
  امیدوارم همیشه موفق و سلامت باشی تصمیم داشتم بعد از بازنشستگی برم لاهیجان و کاشت گلهای تزئینی را شروع کنم . هم به خاطر علاقه ام به گل و گیاه هم به دلیل درآمد احتمالی خوب . اما الان که به جای بازنشستگی به علت نارسایی قلبم از کار افتاده شدم مرادم که اینکار را انجام بدم یا نه اطلاعات کمی دارم البته از بابت آموزش نهایت سعی را خواهم نمود .

  • سلام
   از شنیدن بیماری شما متاثر شدم. خداوند سلامتی و طول عمر به شما عنایت کند. در مورد کاشت گلهای زینتی البته سختیهای خود را دارد که بهتر است در این خصوص تحقیقات لازم را از مزارع پروش گل و گیاه کامل بفرمایید.

 • سلام
  من دو شاخه از گل نازهام رو که غنچه داده از شاخه اصلی جدا کردم و جداگانه در گلدان کاشتم. آیا این غنچه ها به رشدشون ادامه میدن یا نه؟
  ممنون

 • با سلام خدمت کسانی که این سایت رو بازدید می کنند. و شما آقا میثم عزیز. من خودم تقریبا ۵ سال هست که توی کار گلخانه و گلهای تزئینی هستم. باید خدمتتون عرض کنم که به نظر بنده بهترین خاک برای تغذیه گیاهان خاکی هست که به صورت طبیعی تهیه شده باشه و حاوی کود برگ باشه. اما بنظر من کسی که دنبال گل و پرورش اون هست. باید زحمت بکشه. کسی که عاشق گل باید تأکید میکنم که باید خودش زحمت تهیه خاک طبیعی رو و بدست آوردن اون رو بکشه. من شخصا به کسایی که خاک رو به صورت مصنوعی درست می کنن موافق نبودن و نیستم. بهترین خاک به نظرم خاکی هست که از زیر برگ های ریخته شده در زیر درختان گردآوری میشه. باید قسمت سبک و کودبرگی خاک گردآوری بشه. اگر کود برگ و خاک درختان بلوط گردآوری بشه که خیلی عالی اما اگر نبود خاگ برگ زیر درختان استفاده بشه. اما کود حیوانی به نظر من دوام کمتری داره. این تجربه من است. چون در برخی مواقع نمی توان به صورت دقیق میزان استفاده از آن را پیش بینی کرد که این باعث میشه به گل صدمه وارد بشه و به علت کود زیاد از بین بره و ریشه اش گندیه، زرد. ساقه باریک و گندیدگی بیشتر اوقات بخاطر استفاده از کود حیوانی می باشد. اگر قبول ندارید میتوانم نتایج ۲۰۰ قلمه رو به شما نشان دهم. اما روش من که استفاده از کود برگ به صورت طبیعی بوده. طبعات و خسارت خیلی کمتری داشته است. بازم می گویم کسی که عاشقه گله باید…… به خودش این زحمت رو بده که خاک طبیعی و با دست خودش گردآوری کنه. چون نمی تونی بدونی کسی دیگه چی قاطی خاک کرده بازم ممنون…..پارسا از کرمانشاه

   • سلام من یه گل دارم که ساقه های نازک و راست سرخ رنگ و سربالا داره . برگهاشم مثل برگ ریحونه و از کم کم صورتی میشه. از پایین تا بالا هم برگ داره. اسمش نمیدونم چیه لطفا راهنماییم کنید تا شرایط نگه داریش رو بدونم. ضمنا آب جوشیده سرد هم براش مناسبه

    • سلام . اول اینکه من چند روز پیش گل نازم رو به دو دسته تقسیم کردم دیدم ریشه اش یه جاهایی سفید شده علتش رو لطف کنید بگید ممنون میشم چون قبلاً گل رشد زیادی داشت اما الان هم زرد میشه هم ساقه ها حالت خشکی میگیرن. و دوم اینکه آقا میثم شما اگه اینستا یا تلگرام دارید ممنون میشم معرفی کنید تا راحتتر بشه از اطلاعاتتان بهره برد پیشاپیش از لطفتون سپاسگزاری میکنم.

     • سلام من در تهران ساکن هستم گل نازم رو لبه‌ی بالکن گذاشتم اما الان یکم از برگ های پایینش (نزدیک ب ریشه و خاک) داره خشک میشه
      زه کشی کردمش
      اما رنگ سبز پرنگش کم رنگ شده

      خواستم بدونم نیارم داخل خونه؟
      چ کنم ک مث اول شاداب بشه؟

 • سلام.
  گل ناز من سه روزی یک بار آب میخوره، آفتابم زیاد نه ولی به اندازه روشه، برگاشم سفت و محکم هستند و علکی برگاش نمیریزه.
  ۱٫فاصله برگ در بعضی از ساقه هاش زیاده
  ۲٫بیشتر برگاش زردن با اینکه سفت و محکمن ولی در پاییز و زمستان اون برگ های که زرد بودن یکم روبه سبز بودن میرن. در اوایل بهار خوبن ولی از اردیبهشت تا مهر بعضی از برگ های بعضی از ساقه ها
  محکم و مقاوم ولی زردن و سبز و شاداب نیستن.
  علت چیه؟

 • سلام
  گل من چند روزیه که حال نداره
  خیلی برگاش بی جون شدن
  نمیفهمم چشه….
  امروزم دیدم برگاش که تازه دراومدن تغییر رنگ دادن و انگار خشک شدن
  تو آب دادنش خیلی تغییری ایجاد نکردم
  فقط بخاطر اینکه فصل سرماست یه روز درمیون شده دو روز درمیون
  میتونید کمکی کنید؟

 • سلام من تازه خریدم گلدان را عوض کردم از بالا برگ ها جدید و گوشتی درآورده ولی برگ های پایین دیگه گوشتی نیست

مطالب پیشنهادی

گلدون سبز

گلدون سبز رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. مطالب این وب سایت به محض انتشار در این شبکه ها منتشر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی