تصویه کننده هوا گلهای آپارتمانی

پرورش و نگهداری گیاه آپارتمانی گل پیله آ

گل پیله آ

poinsettiaنام انگلیسی :Aluminium plant
نام علمینام علمی :Pilea cadierei
نام فارسینام فارسی : گل پیله آ
خانوادهخانواده:Urticaceae

معرفی گل پیله آ

گل پیله آ یا آلومینیومی یک گیاه عالی برای نگهداری در محیط خانه است چرا که برای رسیدگی به آن زحمت و دقت زیادی نیاز ندارید. تا زمانی که گیاه پیله آ آب و نور خورشید را به همان میزانی که نیاز دارد دریافت می‌کند، به مدت سال‌ها می‌تواند زینت‌ بخش گلخانه‌ی کوچک آپارتمان‌ تان باشد. در این نوشتار با ما همراه باشید تا از روش های نگهداری گل پیله آ یا آلومینیومی نکات جالبی بخوانید. نگهداری گل پیله آ برگ‌های پیله آ پرزدار هستند و خطوط نقره‌ای روی‌شان به چشم می‌خورد. گیاه پیله آ بومی چین و ویتنام است و یک گیاه آپارتمانی فوق‌العاده زیبا محسوب می‌شود. نگهداری از این گیاه بسیار آسان است و معمولا در پرورش آن با مشکلی مواجه نخواهید شد. پیله آ به مدت ۴ سال و قبل از آن‌که بمیرد برگ‌هایی سبز و نقره‌ای خواهد داشت. این برگ‌ها به طور معمول کلفت و پهن هستند، و تا ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی‌متر) طول و تا ۸ اینچ (۲۱ سانتی‌متر) پهنا دارند. سیستم ریشه‌ی این گیاه گسترده است و در صورتی که به فضای بیش‌تری نیاز داشته باشد، گلدان را از بین می‌برد. باید سالی دو بار ریشه‌ی پیله آ را بررسی کنید تا در صورتی که به تغییر گلدان نیاز بود، قبل از شکستن گلدان فعلی اقدامات لازم را انجام بدهید.

 

برگ‌های تکی از زمین به اندازه‌ی استاندارد خود رشد می‌کنند و به صورت چتر رو به بیرون شاخه می‌دهند. علت زیبایی این گیاه برگ آن است. الگوهای نقره‌ای روی هر برگ منحصر به فرد است، و طرح زیبایی از اشکال مختلف در کل گیاه ایجاد می‌کند. به ندرت پیش می‌آید که این گیاه گل بدهد، و در واقع پیله آ گیاه کوچک و ساده‌ای است. به منظور ترویج رشد سالم و دائمی، ساقه‌ها باید در فصل بهار هرس شوند و طول‌شان به نصف کاهش پیدا کند.

نور: این گیاه دست کم روزانه به ۴ ساعت نور غیر مستقیم خورشید، اما روشن، نیاز دارد. اجازه ندهید که این گیاه در معرض تابش مستقیم یا بیش از حد خورشید قرار گیرد. نور بیش از حد، برگ‌های این گیاه را می‌سوزاند و باعث می‌شود که قسمت‌های سبز آن قهوه‌ای شوند.

دما: گیاه پیله آ در تمام طول سال به دمای بین ۶۰ تا ۷۵ درجه‌ی فارنهایت (۱۵ تا ۲۳ درجه‌ی سانتی‌گراد) نیاز دارد. این گیاه می‌تواند مدت کوتاهی را خارج از این محدوده‌ی دما تحمل کند، اما اگر به مدت طولانی در دمای نامناسب باشد از بین می‌رود.

آبیاری:گیاه پیله آ باید در طول زمان‌های مختلف به طور متفاوتی آبیاری شود. در فصل بهار و تابستان، عمق حدودا ۷ میلی‌متری خاک باید مرطوب بماند. در طول پاییز و زمستان، قبل از آن‌که به گیاه آب بدهید، صبر کنید تا قسمت بالای خاک خشک شود. اجازه ندهید آب در زیر گلدانی بماند.

تغذیه: کمبود مواد غذایی خاک گلدان را با کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی،هر دو هفته یکبار طبق دستور جبران کنید.

خاک مناسب : خاک هلندی بهترین ترکیب خاک برای این گیاه است.

تکثیر گل پیله آ

ساقه این گیاه وقتی در تماس با خاک قرار بگیرد به راحتی ریشه دار میشود و نیازی نیست که در آب باشد، قلمه ای به طول حدود ده سانتی متر تهیه کنید و در خاک قرار دهید حدود یک ماه طول میکشد تا ریشه دهی صورت بگیرد. میتونید برای چندین ماه در آب هم از آن نگه داری کنید و برای تامین مواد غذایی از کود استفاده کنید.

بیماری و درمان گل پیله آ

برای نگهداری و پرورش گل شمعدانی به بهترین نحو لازم است وقتی گیاه بیمار می شود و مشکلی برای آن پیش می آید با آگاهی کامل برای رفع مشکل اقدام کنید.

  پوسیدگی ریشه یکی از مشکلاتی است که ممکن است زیاد اتفاق بیوفتد و دلیل آن آبیاری زیاد، اکسیژن کم و آبشویی بیش از حد و هم چنین زیاد شدن نمک های محلول در آب است.

برگهای در تماس با شیشه در زمستان سیاه میشوند: سردی بیش از حد شیشه عامل ان است،برگها را از تماس خارج کنید.

نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده میشود: مربوط به حمله قارچ بوتری تیس است،سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی کنید.(در اصل مربوط به ابیاری بیش از حد و سپس حمله قارچ است)

لکه های سوخته روی برگ هاست: از مواد براق کننده برگها استفاده کرده اید و یا برگها در معرض تابش اسعه مستقیم افتاب بوده اند،غبارپاشی در افتاب هم یکی از علت هاست،عوامل را بر طرف کنید.

برگها سیاه میشوند و میریزند: هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است : نور کم است،گیاه را به روشنایی ببرید،مواظب اشعه مستقیم افتاب باشید،نوک ساقه ها را قطع کنید تا جوانه های جانبی بیدار شده و رشد کنند،در این صورت گیاه حالت تو پر و چنبره ای به خود میگیرد.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و ساقه هاظاهر شده اند: علت ان حمله حشره افت است،با پنبه اغشته به سم حشره کش نفوذی لکه ها را خیس نموده و یا طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها است: هر دو هفته یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید.

برگهای جدید کوچک هستند: ریشه ها را بازدید کنید در صورت متراکم بودن نیاز به تعویض گلدان دارد،آن را تعویض نمایید،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار کمک موثری به تولید برگهای درشت تر است،تعویض خاک سطحی گلدان با خاک نو هم تاثیر مثبت دارد.

برگها سقوط میکنند: به ابیاری احتیاج دارد،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی روزانه در تابستان را فراموش نکنید.

کلیه اندام گیاهی در حال افتادن و تلف شدن است: عارضه مربوط به یخ زدگی است،خشک شدن گیاه حتمی است.

درباره نویسنده

میثم

یک برنامه نویس علاقه مند به پرورش گل و گیاه های آپارتمانی. به خاطر علاقه ای که به گل و گیاه دارم، دائم مشغول تحقیق و مطالعه راجع به گل ها و گیاهان زینتی و آپارتمانی هستم، از این رو تصمیم گرفتم تجربیات و دانشم در این زمینه رو با شما به اشتراک بزارم.

افزودن دیدگاه

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک × 4 =

مطالب پیشنهادی

گلدون سبز

گلدون سبز رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. مطالب این وب سایت به محض انتشار در این شبکه ها منتشر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی